TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

Kdo to zaplatí?

V souvislosti s odletem Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého do Číny, kde měli pro svého patrona zjistit, jak je na tom spřátelený soudruh Jie Ťien-ming (toho času ve vazbě), se moc nemluví o tom, kdo celou tu spanilou jízdu zaplatí? Samozřejmě jde o naivní otázku. Cestovní výlohy hradí Hrad. Což znamená státní kasa neboli daňoví poplatníci. Proto první zvídavá otázka: Stojí nám spřátelený soudruh a Zemanův čestný poradce Jie Ťien-ming za to? Určitě ne. I on se přece před dvěma lety na pražském Žofíně holedbal, a jakožto čestný poradce měl být i garantem, že z čerstvě uzavřené ekonomické smlouvy mezi oběma zeměmi bude ČR profitovat miliardové investice. Žádný čínský ekonomický boom se od těch dob ale v ČR neděje. Ostatně díky bohu! 

Druhá zvídavá otázka: Měl by prezident takto vysílat své lidi přes půl světa, když by přece stačilo zavolat na spřátelenou čínskou ambasádu anebo přímo nejspřátelenějšímu prezidentovi Si Ťien-pchingovi? Vždyť spolu před dvěma lety v Praze zasadili strom přátelství, před kamerami vypili orosenou plzničku, a kdo ví, co se dělo mimo kamery? Při spolupráci s normálním státem by to prezident vůbec neměl zapotřebí. Jenže v Číně vládne režim jedné strany, vůči otevřené společnosti nepřátelské. Za takovýchto podmínek v nemilost propadnuvší hříšník (soudruh Jie je zapletený do obludné korupce) zmizí, a v zemi, kam se český prezident jezdí učit stabilizovat společnost, o něm nevědí ani jeho příbuzní. Možná měl Zeman do Pekingu poslat krtečka, než své věrné bodyguardy. Třeba by vzpomínka na milého krtka v čínské televizi obměkčila srdce soudruha Si a obratem by poslal do Prahy šifrovanou, leč srozumitelnou zprávu: „Odstraňte všechny kompromitující společné fotografie s imperialistickým zaprodancem Jie.“ Anebo: „Soudruha Jie nešťastnou náhodou kousla panda mezi nohy. Je v karanténě – soudruh, ne panda –, ale brzy se vrátí.“

Pokud pánové Mynář a Nejedlý „starému“ přece jen vezou nějaké informace, co se změní na faktu, že do ČR žádné větší čínské investice nepotečou? Nic! Tím pádem lze jejich cestu považovat za hezký výlet na účet daňových poplatníků. Určitě letěli první třídou a jistě tam nenocovali v turistické noclehárně. 

Když probíhaly zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu a chystali se tam jet reprezentovat v sedění na tribuně ministři a jiní potentáti, premiér v demisi tehdy prohlásil: „Stát není cestovní kancelář. Platíme velvyslance na celém světě, tak ať na takové akce chodí oni, ne že tam budou létat na výlety lidi odsud.“ Správná slova. A v Číně máme taky svého velvyslance, není-liž pravda, pane premiére v demisi?

 

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1