TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT

zm*d, sr*čka, oj*bal...

Tuze rád bych věděl, co se honí v hlavě čtenáře, když v novinách narazí na záhadné šifry typu: zm*d, sr*čka, oj*bal, ku*da, k*rvy, ko*oti, ho*ado, zk*rvit....

Protože nevinná dítka z četby tiskovin nepodezírám, musí být určena lidem dospělým a seriózním. V úvahu, řekl bych, přicházejí pouze dvě možnosti: buď ctěný čtenář umí špatně česky a text se pro něj stává nesrozumitelným, nebo česky umí a sprosťárny si správně doplní jako tajenku v křížovce, jak od něj mravopočestný autor nejspíš očekává. V prvním případě je záměr pečovatelů o veřejné blaho na hovno, v druhém v prdeli. Stále mi však není jasné, jestli autoři zmiňovaných článků chtějí hájit přisprostlé dacany, kteří se pomocí těchto výrazů na veřejnosti nestydatě obnažují, nebo chránit pohoršlivé příjemce těchto kódovaných vzkazů. Někoho však šanovat musí, jinak by se na hvězdičkování dozajista vysrali.

Trvalo bezmála sto let, než si spisovatelé prosadili, že budou psát navzdory útlocitné tradici a cenzuře jazykem obecným. „Jak mám svému šestnáctiletému synovi vysvětlit, co je to kundička?“ dotíral dotčený čtenář na Bohumila Hrabala v Morytátech a legendách. Ale už je to zase v hajzlu. Dozorci nad mravností možná navzdory svému vynikajícímu vzdělání zřejmě netuší, že jazyk je výrazový prostředek umožňující stručně a elegantně charakterizovat mluvčího. Kdyby se citovalo na plnou hubu, hovno by se stalo, pouze by byla menší prdel.

Ono je totiž možné být odpudivě vulgární bez použití jediného sprostého slova i mít hubu nevymáchanou a uhájit si charakter proti nájezdům jak prasat a dobytků, tak puristů a  puritánů. Jenže jestli umravňovači něco opravdu od srdce nesnáší, pak je to rozmanitost lidských povah a složitost života.

Otázky stylu nejsou otázkami abstraktními, protože často jde o hubu. 

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1