TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
cena-evropskych-hodnot-aneb-seznam-savcenko
Europa na fresce v Pompejích. Wikimedia Commons.

Cena evropských hodnot aneb „Seznam Savčenko“

Skutečnost, zda se jí [Savčenko] podaří zachránit život, bude testem účinnosti mezinárodní diplomacie a také naší oddanosti evropským hodnotám.

(Otevřený dopis evropským lídrům Free Savchenko)

Soud ve mestečku Doněck v Rostovské oblasti Ruské federace rozhodl, že rozsudek v případu Nadiji Savčenko bude vynesen 21. března. Všechno nasvědčuje tomu, že Savčenko bude potrestána 23 lety vězení, stějně jako před několika měsíci další ukrajinský „terorista“ souzený v Rusku – Oleg Sencov.

U ruských soudů se už stalo dobrou tradicí, že v podobných situacích vůči státním orgánům zůstává více otázek než se dostává odpovědí. Proč by ukrajinská pilotka, která údajně způsobila smrt dvou ruských novinářů, utíkala do Ruska? Jak je možné ignorovat důkazy toho, že Savčenko fyzicky nemohla být přítomna v oblasti, kde probíhalo ostřelování, ze kterého ji obviňují? Proč se případem údajného válečného zločinu důstojníka ukrajinské armady, který se odehrál na území Ukrajiny, zabývá civilní soud Ruské federace?

Takové věci jsou ale docela běžnou záležitostí v ruském výkonu práva. I 35 aktivistů, zadržených během akce na podporu Nadiji Savčenko, která proběhla v Moskvě 8. března, a 7 dalších, kteří byli zadrženi v průběhu stejné akce další den v Petěrburgu, do tohoto kontextu dobře zapadá. Mnohem větší výzvou než pro Rusko samotné se ale případ ukrajinské pilotky může stát pro Evropu.

Civilizovaný svět, který se pyšní tím, že si zakládá na hodnotách lidského života, svobody a práva – zatím působí naprosto bezradně tváří v tvář ruské právní zvůli. Samozřejmě, že Evropa i USA jsou „hluboce znepokojeny“. Znepokojení vyslovil ministr zahraničních věcí USA John Kerry a podpořil ho i viceprezident Joe Biden. Evropská služba pro vnější činnost vyzvala prostřednictvím svého mluvčí Rusko k osvobození Nadiji Savčenko. Stejně tak německý Bundestag a polský Sejm. V největších evropských městech probíhají akce na podporu ukrajinské pilotky. Bezmála tři stovky významných světových intelektuálů, mezi nimi i řada držitelů Nobelovy ceny, vyzvaly evropské státníky, aby tlačili na Rusko ve věci osvobození pilotky. (V Parlamentu ČR nedošlo ani k projednavání této výzvy kvůli jejímu zablokování ze strany KSČM). Reálné kroky ovšem zůstávají v nedohlednu.

Existují ale i náznaky, že by Evropa mohla zaujmout i razantnější postoj. 8. března vyzvalo 57 poslanců Evropského parlamentu Federicu Mogherini k uvalení sankcí vůči 29 osobám, které jsou zapojeny do procesu s Nadijou Savčenko – a to v čele s Vladimirem Putinem – tak vznikl „Seznam Savčenko“. Sankce vůči konkrétním jednotlivcům, které by zahrnovaly i samotného ruského prezidenta, by rozhodně mohly být účinnou pákou nátlaku na ruský „právní“ systém. Je ale Evropa připravena na takové kroky?

Právě proto se ale případ Nadiji Savčenko stává opravdovou zkouškou Západu. Otázkou zůstává, zda jsou evropané skutečně rozhodnuti hájit své hodnoty, třeba za cenu konfliktu s Vladimirem Putinem, nebo zůstanou, jako obvykle, jen „velmi znepokojeni“. Jenže v tomto případě se také musí počítat s tím, že se rozsudek ruského soudu 21. března stane rozsudkem i nad celými „evropskými hodnotami“.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

                                                     30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno             

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1