TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
velky-bratr-te-sleduje
Chobotnice. Japonsko, 1823-1829. Siebold collection, RMNH.ART.547, Wikimedia Commons.

Velký bratr tě sleduje

Politické a společenské procesy v Rusku poslední dobou nasvědčují tomu, že se v Kremlu opravdu snaží napodobit Orwellova Velkého bratra. Nové „protiteroristické“ zákony; státní - což automaticky znamená jediná správná - interpretace dějin (nad kterou by asi kterýkoliv kvalifikovaný historik jen zakroutil hlavou). Soudní stíhání i třeba jen kvůli sdílení příspěvku na sociálních sítích. Už to není tak daleko od založení Ministerstva pravdy.

Na konci června parlament Ruské federace odhlasoval tzv. „protiteroristické zákony“, které jsou jen těžko slučitelné se základními lidskými právy. Jeden z těchto zákonů kupříkladu zavazuje operátory mobilních sítí k ukládání údajů o spojeních mezi abonenty po dobu tří let. Obsah rozhovorů a zpráv by se měl uchovávat po dobu šesti měsíců. Místní zákonodárci se pustili i do internetových stránek a sociálních sítí. Za výzvy k teroristickým činům s pomocí internetu by měl následovat minimální trest odnětí svobody na dobu pěti let. Samotná definice „výzvy k teroristické činnosti“ je dosti zajímavá. Nový zákon ji definuje jako výzvu k únosu letadla, námořního plavidla, výzvu k ohrožení představitele státu na životě, výzvu k násilnému převzetí moci nebo ozbrojené revoltě atd. Za „nesdělení“ informací o údajné teroristické činnosti člověku hrozí jeden rok odnětí svobody. V podmínkách dnešního Ruska to bude jednoduše znamenat, že pokud jste někde třeba na sociální síti viděli příspěvek „Dost už toho Putina“, a nevolali jste okamžitě policii, klidně se můžete dostat do vazby. Odkaz Pavlíka Morozova stále žije. Pozoruhodné je, že k těmto zákonům se jako k „Orwellovu dílu“ vyjádřil i známý zastánce lidských práv v oblasti informací Edward Snowden.

Orgány legislativy ale nejsou jedinými, které se poslední dobou aktivizovaly. Ruské soudy se snaží nezaostávat. Pozoruhodný proces se odehrál u Permského krajského soudu. Místní občan Vladimir Luzgin dostal pokutu cca 3 tisíc USD kvůli tomu, že na sociální síti vkontakte sdílel článek „15 faktů o banderovcích, neboli o čem mlčí Kreml“. Problémem tohoto článku ale ani tolik nebyli samotní banderovci. Soud totiž rozhodl, že údaje uvedené v článku se neshodují s verdiktem Norimberského tribunálu z roku 1946. Kromě jiného ve věci skutečnosti, že Polsko bylo v roce 1939 souběžně napadeno německými a sovětskými armádami.

Zajímavý byl i samotný průběh procesu. Jako znalec v oboru historie vystupoval děkan historické fakulty místní univerzity Alexandr Vertinskij. Potvrdil, že takové údaje neodpovídají mezinárodně uznaným postojům. Svědčil také otec Luzgina. Zdůraznil, že syn aktivně kritizoval současnou politiku Ruska vůči Ukrajině (sic!). Obhájci Luzgina se snažili přesvědčit soud, že obžalovaný neměl v úmyslu šířit nepravdivé informace o SSSR. Obžalovaného ovšem dorazila dvojka z dějepisu na školním vysvědčení. Ta totiž jednoznačně dokazovala, že Luzgin musel vědět, kdo koho doopravdy okupoval v září 1939.

V tomto případě ale měl obžalovaný docela štěstí. Jak je známo, před nedávnem byl v ruském Tveru jistý Andrej Bubejev odsouzen ke dvěma letům a třem měsícům vězení kvůli sdílení článku, který odsuzoval ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014. Takže pokuta, i když na ruské poměry obrovská, není pro obžalovaného nejhorší možností.

Všechny tyto procesy svědčí o naprostém utužení poměrů v Rusku. Omezení pohybu a shromažďování, nerespektování práva na souromý život, útoky na komunikaci na internetu. V Kremlu pro to teď mají pěkné vysvětlení – jde přece o bezpečnost a boj proti společnému nepříteli. Stejně tak Rusko zůstává v neustálém ohrožení – proto volné interpretace politických a historických témat nejsou na místě. Národ by se měl spojit kolem jednoho velkého vůdce a bezpodmínečně mu důvěřovat. I v případě, kdy je nutno popírat naprosto samozřejmá historická fakta. Ale co když vůdce příště třeba rozhodne, že 2x2 je ve skutečnosti 5?

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1