TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
na-ci-strane-je-nadeje
Jana z Arku, konec 15. stol. Ermitage Notre-Dame de Bermont, Wikimedia Commons.

Na čí straně je Naděje?

Osvobození ukrajinské pilotky Nadiji Savčenko vyvolalo na Ukrajině nebývalou vlnu euforie. Slavit mohl i Západ – konečně bylo po měsících tlaku i přemlouvání dosaženo požadovaného výsledku. Savčenko se z ruského vězení vrátila domů. Jak ale běží čas, k nedávné zajatkyni se začíná množit čím dál víc otázek.

Ukrajina očekávala návrat Savčenko s velkým napětím. Zase se měl objevit někdo, kdo přijde a najednou vyřeší všechny ukrajinské problémy. „Vrátila se nám Naděje“. „Vítáme doma ukrajinskou Johanku z Arku“. Ukrajinská média nešetřila lichotivými slovy pro poslankyni ukrajinského parlamentu a Parlamentního shromážedění Rady Evropy. Savčenko se ve vědomí většiny Ukrajinců stala tvrdou bojovnicí za spravedlnost. Zdá se ale, že se v zemi naopak objevil nový politik, který se uchyluje ke značným, někdy až nepochopitelným kompromisům.

Hned několik týdnu po návratu domů se pilotka postarala o první větší rozruch kvůli svým nejednoznačným výrokům. Na začátku června prohlásila, že je nutné „dosáhnout přímého kontaktu, bez Minských dohod, s DNR a LNR“ (Doněcká a Luhanská Národní Respublika – okupovaná území na východě Ukrajiny která jsou vedena lidmi dosazenými z Kremlu –R.M.). Místní „vůdcové“ Plotnickij a Zacharčenko by tak snad měli být vnímáni jako lidoví zástupci těchto „republik“. Savčenko vyzvala strany konfliktu, aby se „jeden na druhého usmáli - a všechno se povede“. Většina expertů a politiků nad takovým návrhem čerstvé poslankyně jenom kroutila hlavou. Nechtělo se věřit, že člověk, který sám prošel válkou v Donbasu najednou nabízí de facto uznání „lidových republik“, vyjednávání s nimi a naprosté ignorování přítomnosti masivního uskupení ruské armády na území Ukrajiny. Nemluvě o tom, že výzva „usmát se jeden na druhého“ se nesetkává s velkým pochopením v zemi, kde zuří válka.

Na konci června následovalo několik dalších velmi kontroverzních prohlášení. V rozhovoru pro Deutsche Welle Savčenko uvedla, že ekonomické sankce vůči Rusku by měly být postupně zrušeny. Prý proto, že kvůli nim trpí běžní lidé. Aby toho nebylo málo, ve stejnou dobu poslankyně prohlásila, že „(P)omoc (Západu – R.M.) zbraněmi by mohla zapříčinit Třetí světovou válku. Jestliže se podíváme na to, co se odehrává dnes – měla by to být postupná pomoc. Především by to měly být politické a ekonomické sankce vůči Rusku“.

Je opravdu podivuhodné, že důstojník armády země, která je de facto ve válce a čelí mocnějšímu a lépe vybavenému nepříteli, vyzívá k mírnění vojenské pomoci pro vlastní zemi. Stejně tak ekonomické sankce vůči Rusku jsou hlavním požadavkem ukrajinské vlády. A skoro jedinou pákou, jíž je dnes možné na Rusko tlačit. Savčenko jistě má právo na vlastní názor. Rozhodně to ale není ten dlouho očekávaný tvrdý postoj obhájkyně vlasti, který se od Savčenko očekával.

Ukrajinská společnost se pomalu rozděluje na ty, kdo stále poslankyni věří, a na ty kteří jí nevěří. Jedna strana tvrdí, že Savčenko potřebuje prostě víc času, aby lépe pochopila politické dění. Její přešlapy jsou prý výsledkem nezkušenosti. Na druhé straně jsou ti, kteří upozorňují, že tyto výroku Savčenko se velmi podobají tomu, o co se snaží Moskva. Právě vyjednávání se separatisty a zrušení ekonomických sankcí zůstávají hlavními požadavky Kremlu. To, že by Ukrajina neměla dostávat žádnou vojenskou pomoc je právě pro Rusko naprostou samozřejmostí. Podle Kremlu totiž o žádnou válku nejde, ruští vojáci na Donbasu nejsou a Kyjev rozpoutal represivní akci vůči vlastnímu národu. Rusové to tvrdí zcela bez ohledu na to, že například i samotná Savčenko byla vyměněna za ruské vojáky zajaté na území ukrajinského Donbasu.

Zatím nelze jednoznačně říct, čím se řídí Savčenko ve své politice. Stále ale zůstává jednou z nejpopulárnějších osobností na Ukrajině. Příchod nového mesiáše se ale pro Ukrajinu zřejmě odkládá.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1