TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
valka-o-krym
Caton Woodville, Útok lehké brigády u Balaklavy. výřez. Wikimedia Commons.

Válka o Krym?

Poloostrov Krym se zase dostal na přední stránky evropských médií. Ruská Federální služba obvinila Ukrajinu z diverzní činnosti. Během posledních dnů prý bylo zadrženo a zpacifikováno hned několik skupin, které Bezpečnostní služba Ukrajiny vycvičila k diverzní činnosti na Krymu. Ukrajinští ozbrojení agenti se prý snažili dostat přes hranice i s výbušninami. Pokus o překročení hranice byl pak údajně kryt ostřelováním území Krymu z ukrajinské strany. Při zadržení došlo k přestřelce a také k obětem na životech jak mezi údajnými ukrajinskými agenty, tak i mezi příslušníky ruských bezpečnostních složek.

Ruská média již přišla s prvními informacemi z výslechu zadržených, údajných ukrajinských záškodníku. Jejich cílem prý byla destabilizace situace na poloostrově a „zničení turistické sezóny“ pomocí několika výbuchů v turistických centrech – tak, aby nedošlo k lidským obětem. Ruský prezident Putin navázal prohlášením, že „Ukrajina se uchýlila k teroru“ a že nelze nechat bez povšimnutí vraždy ruských občanů. Stejné stanovisko bylo zveřejněno Ministerstvem zahraničních věcí Ruské federace.

Akce údajných ukrajinských záškodníků vyvolává několik otázek. Proč operace za účelem „zničení turistické sezony“ probíhá uprostřed srpna, kdy se léto už chýlí ke konci? Proč „ukrajinští diverzanti“ oblékají kamufláž a se samopaly se snaží dostat přes hranice, když jejich cílem je několik malých výbuchů s odstrašujícím efektem? Proč se nevypravili přes hranice jako turisté a výbušniny nepřipravili až na místě? Krym je stále energeticky závislý na Ukrajině – proč vymýšlet tak složité akce na území poloostrova, když je možné prostě odpojit dodávky vody nebo odpálit sloupy elektrického vedení na území kontrolovaným Ukrajinou a tím přivést Krym na pomezí kolapsu? A hlavní otázka – jaký smysl celá akce pro Ukrajinu vůbec má? Má to vůbec ukrajinská vláda zapotřebí?

Nad celou situací by šlo skoro jen pokrčit rameny – kdyby nedošlo k lidským obětem. A kdyby se dnešní události náramně nepodobaly tomu, co se odehrálo přesně před osmi lety v Gruzii. Tehdy se podobná situace stala záminkou pro ruskou invazi do tohoto kavkazského státu. Nemluvě o tom, že si ruský prezident oblíbil období Olympijských her pro útoky na sousední země. V době ruského útoku na Gruzii probíhaly letní Olympijské hry v Pekingu. Okupace ukrajinského Krymu proběhla hned po zimní Olympiádě v Soči. Na napětí přidává i fakt, že v nedalekém Novorosijsku právě probíhají cvičení vojsk Ruské federace.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil obvinění ruské strany za „nesmyslná a cynická“. „Takové fantazie jsou jen záminkou pro další vojenské vyhrožování Ukrajině“ – dodal Porošenko. Protentokrát ale Ukrajina nenechává nic náhodě. Všechny ukrajinské vojenské jednotky kolem Krymu a na jihu země byli uvedeny do stavu nejvyšší bojové pohotovosti.

Ukrajinská strana ale nezůstala jen u vojenských opatření. Rada bezpečnosti OSN již o situaci jednala během uzavřeného zasedání. Výsledkem je podpora územní celistvosti Ukrajiny. Nezapomínejme, že de iure je Krym stále součástí Ukrajiny a z právního hlediska jsou tedy ruská obvinění naprosto nesmyslná. Následovala shodná prohlášení NATO a EU – Rusko prý neposkytlo žádné důkazy diverzní činnosti ze strany Ukrajiny.

Když ale Rusko nedisponuje žádnými důkazy ukrajinské „agrese“ a pro Ukrajinu takové útoky postrádají smysl – člověk by si pomyslel – kdo má krymské provokace na svědomí a komu by mohly být prospěšné? Napětí se ale mimořádně stupňuje. Mezitím Rusko zahájilo masivní přesuny vojenské techniky na poloostrov (které i beztak probíhaly ještě před tímto incidentem). Premiér Medvěděv pohrozil Ukrajině přerušením diplomatických styků. A to je další krok na cestě k otevřené válce.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1