TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
babis-o-letech-snatek-bolsevismu-a-nackovstvi
Pavel Vošický, Věčná Družba, 1988. výřez.

Babiš o Letech – sňatek bolševismu a náckovství

„Byly doby, kdy všichni Romové pracovali. To co píší v novinách, ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam." A.B. - Aktuálně.cz.

Ministr financí Andrej Babiš už sice prohlásil, že se přátelil s Arnoštem Lustigem a že si teď není jist, jestli mu sluší vousy, takže by se mohlo zdát, že je vše v nejlepším pořádku, stojí ale za to se k jeho výroku ohledně tábora v Letech vrátit. V civilizovanějších zemích nebo slušnějších časech by podobný průšvih znamenal okamžitou rezignaci. Babiš bohužel nabídl pouze omluvu, která mnoho smyslu nedávala. Nejspíš nemohl jinak, protože zřejmě nešlo o uřeknutí, způsobené jeho bodrou východní náturou, ale o uvážlivě provedený krok v rámci předvolební kampaně, zcela ve stylu Babišova dlouhodobého surfování na sílící vlně hrubosti v české společnosti.

Český podíl na romském holokaustu je pro mnoho občanů stále mimořádně nepříjemným tématem, mj. kvůli dosud často problematickému soužití s touto menšinou. Babiš nepříjemné pocity a historické resentimenty, obklopující toto téma, obratně využívá. Zdánlivě prostý až vulgární výrok, že Lety nebyly koncentrák (jak říkají ti blbečci v novinách), ale pracovní tábor - kdo nepracoval, šup a byl tam, skrývá více, než je na první pohled zřejmé.

Pro Babiše jeho hlavní hodnota spočívá v naplňování jeho svérázné interpretace stranického typu catch-all party. Dělá totiž radost jak rasistům, tak bolševikům všeho druhů (což je usnadněno tím, že jde v českém prostředí často o tytéž osoby) a to pomocí kombinace překvapujících lží a nebezpečných posunů toho, co je přijatelné a normální.

„Blbečci v novinách“ slouží k harmonizaci s příjemci výroku. Nadávat novinářům patří v Česku k dobrému tónu již dlouho, a tím, že ony blbečky Babiš nijak blíže nejmenuje, nenutí nikoho se zamýšlet nad tím, proč to vlastně jsou blbečci, a jestli jsou jimi doopravdy, zkrátka, prostě tamti blbečci, je to jasné.

„Lety nebyly koncentrák, ale pracovní tábor.“ Výrok, který zní rozumně, ale dává v podstatě asi takový smysl, jako „nebylo to motorové vozidlo, ale osobní automobil.“ Babiš se spoléhá na obecnou neznalost přesných pojmů – koncentrační tábor zřejmě považuje za synonymum pro vyhlazovací tábor, a za vyhlazovací tábor považuje jen takový, ve kterém byly plynové komory. Že je to nesmysl, je z počtu mrtvých v Letech zřejmé, a to, že řadu z nich tvořily děti, včetně novorozenců, onomu nesmyslu jen přidává na hanebnosti.

„Pracovní tábor, kdo nepracoval, šup a byl tam.“ Tento mechanismus je podle Babiše zřejmě v pořádku – nepracující mají být posláni do táborů (a jejich ženy a děti zřejmě také?). „Byly doby, kdy všichni Romové pracovali.“ Babiš později jako omluvu uvedl, že tou dobou nemyslel časy Protektorátu Čechy a Morava, ale toliko socialistického Československa. Zlaté časy to byly, kdy všichni Romové pracovali, vlastně všichni pracovali, vlasatci a příživníci také – celá země byla pracovním táborem a Andrej Babiš jedním z privilegovaných kápů. Je pochopitelné, že se mu po těch časech stýská.

Když nyní genocidu Romů bagatelizuje jako genocidu nepracujících a má pocit, že mu to projde, ba dokonce že si díky tomu připíše body, vysílá velmi znepokojující signál ohledně toho, čemu se od něj můžeme nadít v budoucnu. Karel Marx údajně prohlásil, že rasismus je socialismem blbců. Ať už je to výrok autentický či ne, skutečnost se mu zdá dávat čas od času za pravdu. A Andrej Babiš, testující dno, kam až je český volič ochoten klesnout, koketující s KSČM a měnící své názory vždy podle toho nejsilnějšího a nejkalnějšího proudu, který vycítí, je toho dokladem. Jeho prohlášení na adresu Romů tak není jen projevem hulvátství nebo obyčejného populismu – je projevem mimořádně nebezpečného a potenciálně fatálního směru, kterým se nás, dáme-li mu své hlasy, chystá vést.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1