TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
hanobit-x-nehanobit
cz.pinterest.com/source/discardingimages.tumblr.com/

Hanobit x nehanobit

Zatrubme řiti na tubu, ať žije taťko náš UBU.“

Možná si někteří z Vás vzpomenou na příhodu hostinského Palivce z Haškových Osudů dobrého vojáka Švejka. Bědoval tam, jak se dostal vlastně za „nic“ do vězení. A na otázku za co, policejní detektiv Bretschneider, odpověděl: „Za to, že jste řekl, že sraly mouchy na císaře pana. Oni vám už toho císaře pána vyženou z hlavy.“ Ponechme nyní smysl celé zápletky jaksi stranou. Připomeňme si ale, že, podle toho vyprávění, císař pán na tom byl v době první světové války zřejmě hůře než ty mouchy – nedobře přijímán svými národy, protože je hnal do války, monarchie se hroutila, a nic si z něj nedělaly ani ty mouchy. Ty si tedy dělaly, a to přímo na něj… Celé je to, jak jinak, zase ta „švejkovština“, která z nás dělá ty, co jim není „nic“ svaté. Dokonce ani císař pán. No, a jak to bylo dál? Po vzniku ČR od roku 1923 platil zákon na ochranu republiky a dle něj byla tzv. chráněna i hlava státu, v tom čase prezident Masaryk. Období tzv. reálného socialismu si, jak jinak, vyžádalo své zpřísnění, a v něm bylo tzv. hanobení představitelů režimu trestné pod sazbou až dva roky.

A jak a kam jsme se posunuli dnes? Prezident Havel prosazoval odstranění pasáže o hanobení prezidenta z trestního zákona už roku od poloviny 90tých let. Jak je typické v končinách dobrého vojáka Švejka se i V. Havel časem stal terčem slov tak nevybraných, že by se za ně nemusel stydět žádný haškovský sprosťák – můžeme je listovat třeba ve Stručných dějinách nadávek a sprostých slov z r. 2007. A čas možná neběžel dost rychle, a dar moudrosti se nedává s poslaneckým mandátem - už tu máme nový návrh, jak vrátit do trestního zákoníku čin veřejného hanobení prezidenta republiky. Za jeho spáchání by hrozilo až roční vězení. K jeho autorství se hrdě hlásí poslanec KSČM Zdeněk Ondráček a k němu se nejprve přidala „kopa“ podobně „moudře“ se tvářících zákonodárců, „napříč“ stranami a hnutími v PS. Možná ten návrh jenom nečetli a někteří snad nepochopili souvislosti třeba aspoň se Švejkem. Ono to není jedno a totéž, možná i proto někteří, spíše na popud vnější, z celé té moralizující a trapné anabáze začali pomalu couvat. Ne tak poslanec Ondráček, ten hodlá vytrvat. Přitom můžeme celé věci rozumět i tak, že „U nás v České republice chce zase být každý šašek ne ani tak humoristou, ale politikem.“1Anebo – jak je u KSČM zvyklostí – (konkurenční) náboženství tahle strana nenávidí, ale když se blíží regionální primárky, nejeden kandidát ke své kandidatuře nábožně vzhlíží. A to už bude v příštím volebním roce 2017. Nejlépe se hloupne v houfu, proto ten původně nemalý počet dam a pánů z PS (více než 60) co se k návrhu přihlásili a jichž se problém opětovného zvolení může týkat také.

Jedním z argumentů, který se uvádí ve prospěch takové zákonné úpravy, je, že není výjimkou v evropských končinách. Tzn. v režimu trestnosti pomluvy či hanobení, bez ohledu na to, kdo je cílem útoku, a platí ve 23 z 28 členských států Evropské unie. Další země evidují cosi jako zvláštní trestný čin hanobení člena královské rodiny nebo hlavy státu, viz třeba Švédsko, kde hrozí trest odnětí svobody až 6 let. Čerpáme vlastně ze zkušeností našich evropských partnerů? řeklo by se to tak nějak lehce, lehčeji až zjednodušeně. Jenže… Skutečně je vždycky to, co platí někde jinde správné také pro nás? A měli bychom účelově následovat každou takovou praxi? Některým prostě bude hodit, protože jejich cíl prostě světí prostředky? A třeba ne hned na první, ale určitě na další pohled je zřejmé, že cílem takového ustanovení není výchova či příklad dobrého chování politiků směrem k občanům. Účelem těchto této hry na obranu důstojnosti hlavy a státu je zakrýt mindrák z nedostatku vlastních podstatných témat, myšlenek, názorů, a perspektiv. Prostě namísto výchovy příkladem a vysvětlováním, která nese rizika nezdarů, pokusů i omylů, se tu prostě nadiriguje ze zákona poslušnost. No, a v opačném případě trest. Je to pohodlné, skoro by se dalo říci, že to může mít vliv na tržby v některých pohostinských zařízeních, kde se občas hanobí každý a všichni. Vznikají však další otázky:

  • Budeme lepší, když se budeme trestat hanobení prezidenta bez ohledu na to, že např. prezident Zeman nemá k urážkám jiných daleko, a my si tím velkoryse zakážeme vracet mu to „stejnou mincí“?

  • Kdepak je duch přímé volby, otevřeného občanského projevu, výchovného aspektu, který měla šířit hlava státu? Ta stávající spíš rozeštvává bez zjevného důvodu jako když nějak špatně vyspí nebo neladí s některým ze svých poradců.

  • A jak moc daleko či blízko se posunujeme k tomu, že se začne s postihy názorů, budou-li někomu v represivní ráži vadit?

Navrhovatel této úpravy pan poslanec Ondráček z KSČM, zřejmě i s ohledem na vlastní praxi před r. 1989, sdělil, že „Ten návrh byl připravován již delší dobu a teď zkrátka přišla řada na jeho projednání,“2 tvrdí, že necouvne. Ta zásadovost možná některé potěší, jiné nadchne, ti zbylí snad ale budou mít rozum. I dítě ví, že smyslem fungujícího prostředí je nejdříve výchova a až poté trest. V opačném případě je na problémy zaděláno a v dospělosti často už ani léčba Freudem nepomůže.

A možná jen poznámku znalce lidských povah, v „nelidských“ podmínkách, Machavelliho: „Platí… všeobecné pravidlo, které nikdy neselže: panovníkovi, který sám není moudrý, nikdo dobře neporadí…“3 A kdyby přeci jen někteří uvěřili výchovnému aspektu při trestání těch, co nahlas říkají, že císař je nahý a zatím by se měl tvrdit opak, či o tom mlčet, pak vězte, že se ocitáte v roli těch, co jsou na tom hůře, nežli ti dnes a denně klamaní, protože tak činíte sami a ještě k tomu dobrovolně. A tehdy už žádný zákon nepomůže.

1

 MARYNČÁK, R., Stručné dějiny nadávek a sprostých slov. Praha 2007, s. 385.

2

Pitomost a návrat k totalitě. Je to „krásný dárek“, píše tisk o hanobení. Dostupné: http://zpravy.idnes.cz/hanobeni-prezidenta-zakon-dcp-/domaci.aspx?c=A161116_085307_domaci_hro

3

 MARYNČÁK, R., Stručné dějiny nadávek a sprostých slov. Praha 2007, s. 385.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

                                                     30 05 2018 KJ                 30 05 2018 Uprazeno             

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1