TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
vzhuru-mimo-realitu
Emilia Bayer, Tančící Europa. 2012. výřez. Weissnicht, Wikimedia Commons.

Vzhůru mimo realitu!

Změna politického klimatu v Evropě, ke které došlo díky letošním volbám ve Francii, je drastická a zatím nedoceněná. A je také výsledkem dlouhodobých společenských změn v samotné Francii. Potíž, která nás díky těmto změnám čeká, ale tkví v tom, že máme zpoždění, které může být do budoucna fatální. V ČR se totiž zatím podobné společenské změny, jaké probíhají v západní Evropě, nezdají vést k podobnému otřesu politickému.

Nejdříve shrnutí. Francie má nového prezidenta. Ještě mu nebylo čtyřicet a volby vyhrál s příslibem obnovení procesu evropské integrace. Francie má také nové Národní shromáždění. Většinu z něj tvoří poslanci hnutí La République en marche, které si nový francouzský prezident založil před rokem a v jehož volebním štábu visely jen vajky EU. 432 z 577-mi členů shromáždění bylo zvoleno poprvé, pouze 145 jich obhájilo mandát z minulého volebního období. Téměř čtyřicet procent shromáždění, výrazně více než kdy dříve (dosavadní rekord byl necelých 27 procent), tvoří ženy.

Co je pro nás důležité, kromě evidentní skutečnosti, že se společenské poměry ve Francii se změnily více, než si stranické oligarchie dokázaly představit? Především, Francie je jedinou evropskou velmocí. Po vystoupení Velké Británie z EU bude jediným členem Unie, který bude zároveň stálým členem RB OSN. Bude jedinou zemí EU, která má jaderné zbraně. Bude také druhou nejlidnatější zemí EU a podle demografických předpokladů se během několika desetiletí stane její nejlidnatější zemí. Bude druhou největší ekonomikou EU a zároveň nejsilnějším mluvčím středomořských členských států. Budoucnost integrace bude určena vztahem mezi Francií a Německem, vztahem garanta bezpečnosti na kontinentě a garanta ekonomické bezpečnosti.

Ke změně poměrů navíc dochází ve chvíli začínající ekonomické konjuktury v EU. HDP roste dvakrát rychleji než v USA. Nezaměstnanost plošně klesá. Francie, Německo a Nizozemí očekávají příliv kapitálu z rozkládající se Británie, která se narychlo rozhodla odrazit od břehů kontinentu a zbavila se tím možnosti dále ovlivňovat průběh integrace. Zkrátka, výsledky voleb ve Francii plynou z hlubších společenských změn. Evropští federalisté v nich přehlasovali regionalisty. A takové výsledky budou mít v krátké době za následek výrazný obrat v politice na evropské úrovni. Počínaje sankcemi vůči těm členským státům, jejichž představitelé nejsou schopni pochopit, co znamená solidarita.

Je třeba pochopit, že s těmi sankcemi je to míněno vážně. Že celá věc může vést k značným finančním ztrátám pro ČR. A může být ještě hůř.

Pokračující proměna českých politických stran, zvláště těch deklarativně „středolevých“ na strany hodnotově ultrapravicové, populistické a separatistické, je částečně výrazem naprosté nezodpovědnosti partajních kádrů a částečně výsledkem hlubokého nepochopení nových podmínek. Podobného nepochopení, jaké ještě po nedávných prezidentských volbách předváděla francouzská pravice, která stále předpokládala, kdo ví na základě čeho, že obsadí většinu parlamentu a pak už bude Macronovi diktovat.

Nejotravnější ale není sama skutečnost, že naše místní garnitura je stejně mimo jako někteří bývalí politici na západě. Ve Francii se totiž těmto bývalým politikům jejich odtrženost od společenské a politické reality vymstila, když si Francouzi zvolili kompletně novou politickou reprezentaci. Nejhorší je, že u nás se zatím, na rozdíl od Francie, nenašla strana, která by se této příležitosti skutečně ujala. Evropanů, kteří nevědí, koho ještě mohou volit, je totiž možná (a ne jistě) v ČR menšina, ale stran, usilujících o onu projektovanou většinu rozohněných šovinistů, je víc než dost.

Pokud se něco v tomto ohledu zásadně nezmění, může se ČR jako celek minout s realitou. Nebylo by to ostatně poprvé, ale to neznamená, že by bylo o co stát.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1