TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
2035
Afrikanischer Maler, Weiße Dame von Auahouret. Wikimedia Commons.

2035

Na celorepublikovém sněmu ANO představil Andrej Babiš svůj sen o budoucnosti pro Českou republiku v roce 2035. Představil jej v podobě knihy s názvem O čem sním, když náhodou spím, na které vedeny Babišovou vizí pracovaly desítky lidí. Chytlavý titul využívá dnes již obvyklé figury politické rétoriky, jejímž emblematickým příkladem byl emancipační sen Martina Luthera Kinga (projev I have a dream, zde). Ghostwriteři Andreje Babiše se nebojí sáhnout k velkým slovům.

Loni představil v Praze svou knihu Prasklej sklenička o vzniku a životě non-stop nálevny v Kongu Alain Mabanckou. Spisovatel byl překvapen, že publikum veřejných čtení umíralo smíchy a že mohlo mít pochopení pro něco natolik konžského. V dalším hovoru se ale ukázalo, že podobnosti jsou mnohé a nikoli čistě náhodné, když Mabanckou zavzpomínal na pionýra. To jsme ještě ani nedoufali, že se budeme moci s Kongem srovnávat i v současné politice a že vznikne publikace dílny Babiš.

Prasklej sklenička začíná tím, jak se konžští politici přebíjejí v prohlášeních na podporu čerstvě otevřené nálevny. Ministr zemědělství, obchodu a malých a středních podniků Albert Zou Loukia pronesl památné „Žaluji“ (J’accuse, název dopisu Émila Zoly na podporu Alfreda Dreyfuse ze 13. ledna 1898). Prezident Adrien Lokoutu Eleki Mingi proto zadává svým ghostwriterům (ve francouzštině titulovaným nègre, černoch), aby našli odpovídající výstižné heslo, které by mohl pronést zase on.

černoši prezidenta armádního generála neztratili naději a na poslední chvíli přišli na jiný trik, rozhodli se vyhodit své nápady a objevy do koše a dohodli se, že použijí to, čemu se na vysokých školách, které někteří vychodili v USA, říká brainstorming, každý napsal na list papíru několik hesel, která se už stala součástí odkazu potomstvu tohohle podělaného světa, a začali oddělovat zrno od plev, jak se to dělá v zemích, které uznávají volební právo, a začali pod vedením šéfa černochů všechny ty citáty předčítat monotónním hlasem, začali u Ludvíka XIV., který řekl: „Stát jsem já“ a šéf černochů prezidenta armádního generála na to „ne, to není dobré, tenhle citát vyřadíme, je to moc sebestředné, vypdalo by to, že jsme diktátoři, dál!“ Lenin řekl „Komunismus je úplná elektrifikace a vláda sovětů“ a šéf černochů na to „ne, to není dobré, to bychom z lidí dělali blbce, hlavně z vrstev, co nemají na placení účtů za elektriku, dál!“ … Martin Luther King řekl „Mám sen“ a šéf černochů se rozčílil, nemá totiž rád, když se mluví o chlapovi, co se vždycky stavěl proti jeho idolu Malcolmu X, a řekl na to „ne, to není dobré, utopií bylo dost, pořád se čeká na to, až se ten jeho sen uskuteční, a já vám povídám, že se ještě načekáme, tak dobře, dál!“ Shakespeare řekl „Být či nebýt, to je otázka“ a šéf černochů na to „ne, to není dobré, my se už neptáme, jestli jsme nebo nejsme, tuhle otázku jsme už vyřešili, protože u moci jsme už přes třiadvacet let, no tak dál!“…

Jak tuto úlohu konžská prezidentská kancelář vyřešila? Konžský prezident armádní generál nakonec uzavřel svůj proslov první větou projevu generála De Gaulla ze 4. června 1958 v Alžíru.

a svůj projev zakočil slovy, která několikrát zopakoval, z toho jsme poznali, že je chce za každou cenu zanechat potomkům, s náručí otevřenou, jakoby chtěl obejmout sekvoji, několikrát zopakoval „pochopil jsem vás“, a tak i jeho heslo se u nás zařadilo mezi slavné, a proto my, plebejci, často z legrace říkáme „ministr žaluje, prezident chápe“ (Prasklej sklenička, s. 24–5, 30)

I my v Čechách jsme už dlouho svědky bonmotní krize. Prezident zkouší, co se dá. Bývalý ministr financí také přihazuje, kudy chodí. Tato naše zkušenost, kterou sdílíme s Afrikou, zdá se, nemá konce. Proto snad jen na závěr k připomeňme, že kromě toho, že zde někteří sní, také kdosi naopak řekl „Lidé, bděte!“

Alain Mabanckou, Prasklej sklenička, překl. Tomáš Havel, Dauphin, Praha, 2015.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1