TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
smrt-a-saskarna-na-donbasu
Jan Matejko, Zbroj Štěpána Báthory. 1872. výřez. Emax, Wikimedia Commons.

Smrt a šaškárna na Donbasu

Světová média, včetně těch českých, minulý týden hojně psala o dění na Donbasu. Místní „lidové republiky“ měnily formát – doněčtí separatisté utvořili „Malorusko“. Jakkoli bizarně můžou vypadat podobné aktivity separatistů, dění na východě Ukrajiny nemá s legrací nic společného.

Začátkem týdne vyhlásil lídr tzv. „Doněcké lidové republiky“ Alexandr Zacharčenko utvoření „Maloruska“ – nástupnického státu Ukrajiny, která je prý nefunkční. Nová federace by měla zahrnovat celé území Ukrajiny. Hlavním městem bude samozřejmě Doněck. Kyjev zůstane jen historickou památkou. Ted už zbývá počkat, až bude souhlasit i zbytek Ukrajiny.

Fenomenální Zacharčenkův plán začal selhávat hned na samotném začátku. Sousední separatisté z „Luhanské lidové republiky“ prohlásili, že s projektem nemají nic společného. Jedinou reakcí představitelů Ukrajiny bylo suché „obnovíme svrchovanost na Donbasu a na Krymu“ na twitteru mluvčího ukrajinského prezidenta Porošenka. Na internetu separatisté sklidili výsměch. „Kluci by měli užívat méně drog“. „Tak si zase po kocovině vytvořili nějaké státy“. „Hledat logiku v jednání idiota je marná věc“.

Opravdu, vysvětlit, co měli v Doněcku tímto na mysli a zda sledují nějaký cíl je velmi obtížné. Vysvětlení záležitosti drogami se zdá nejpravděpodobnější. Nehledě na zřejmou nesmyslnost podobných aktivit ale řada ukrajinských veřejných činitelů upozorňuje, že takové nápady nevznikají sami od sebe – nějaký smysl v tom být musí a nelze nad tím jen mávnout rukou. Jistou logiku je v tomto projektu opravdu možné najít. Stopy této logiky vedou samozřejmě ke Kremlu. Blízký poradce prezidenta Putina Vladislav Surkov se nechal slyšet, že rozruch kolem „Maloruska“ je dobrá věc. Taková iniciatíva prý dokazuje, že na Ukrajině probíhá občanská válka mezi „euroutopisty“ a právě příznivci „Maloruska“. „Občanská válka“ – to je oblíbený pojem, používaný ruskými politiky i médii pro označení konfliktu na Ukrajině. Kolony ruské vojenské techniky, zajatí ruští důstojníci, ostřelování pozic ukrajinských ozbrojených sil přímo z ruského území, to vše je samozřejmě přehlíženo.

Zdá se, že kreativita ruských polit-technologů se pomalu vyčerpává. Vetší nesmysl než „Malorusko“ si ani nelze představit. Každopádně, chtěné dávky pozornosti se  Doněcku opravdu dostalo. Bohužel má ale válka na východě Ukrajiny kromě podobných šaškáren i tragický rozměr, kterému se již tolik pozornosti nedostává.

Jenom během jediného dne – čtvrtka 20.července – hlásily ukrajinské ozbrojené síly ztráty v počtu devíti mrtvých a sedmi raněných vojáků. Jeden padl do zajetí. Rusko-separatistické jednotky se pokusily prorazit u městečka Krasnohorivka (směr na ukrajinský přístav Mariupol). Pozice ukrajinské armády byli ostřelovány za použití dělostřelectva, tanků a raketových systémů Grad. Během tohoto boje byli zabiti čtyři ukrajinští vojáci.

Smrt dalších devíti vojáků (počet obětí rusko-ukrajinské války se již dávno přehoupl přes deset tisíc) zůstává pro média spíše věcí statistiky. Podle nejnovějších údajů OBSE se od začátku letošního roku obětmi války stalo 59 civilistů. Nesmyslům, které vznikají v separatistických hlavách se přecejen dostává více pozornosti. Zda je prudké vyostření bojů na Donbasu nějak spojeno s novými „ideovými proudy“ v řadách separatistů ukáže čas. Nehledě na všechna dohodnutá příměří ale válka na východě Ukrajiny stále trvá. Zdá se, že další kolo násilí bylo na Donbasu právě zahájeno.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1