TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
nebudiz-nam-to-jedno
René Magritte, Paměť. 1948. wikiart.org

Nebudiž nám to jedno

Marek Hilšer se hlásí o kandidaturu ve věku 41 let jako jeho úspěšný francouzský vrstevník Emmanuel Macron, který vyhrál volby ve věku 39 let. Mělo by výhodu, že není zatížen komunistickou výchovou a mohl dostat příležitost neideologický pohled na historii našeho státu. Při pádu režimu mu bylo 14 let.

Jeho kandidatura se vymyká tradici v tom, že na československém (českém) prezidentském stolci zasedali pánové ve zralém věku: T.G. Masarykovi bylo 68 let, jeho nástupci Edvardu Benešovi 51, národnímu mučedníkovi Emilu Háchovi 66 let, Václavu Havlovi 53 let, Václavu Klausovi 62 let a prvnímu českému přímo volenému prezidentovi Miloši Zemanovi 69 let. Komunistické funkcionáře nezmiňuji. Marek Hilšer ve svém mládí spatřuje výhodu blízkosti k mladému voličstvu.

Chvályhodný je jeho výrok, že se chce zařadit do proevropského proudu.

Problematický je však jeho přístup k interpretaci poválečné minulosti Československa a tím i Evropy, který je typický pro většinu české střední i mladší generace. Je to odtržení od minulosti, bez které je nesnadné pochopit přítomnost. V rozhovoru s redakcí Přítomnosti říká Hilšer, že ho komplex témat vyhnání Němců a Benešových dekretů nezajímá. Je to pozoruhodný názor, neboť znalost kontinuity minulosti s přítomností a odtud i vyhlídky do budoucnosti je u politiků conditio sine qua non. Hromadné vyvlastnění německé menšiny bez přihlížení na chování jednotlivců bylo předehrou k hromadnému vyvlastňování a přesídlování nepohodlných českých sociálních vrstev, zejména při kolektivizaci zemědělství. Zmizela úcta k individuu a (nástupem stalinistického soudnictví padesátých let) zmizel i právní řád vůbec. Následky vyvlastnění a s tím spojené (re)privatizace nejsou vyřešeny dodnes a zavdávají dosud příležitosti ke korupci a tunelování.

Když jedu do pohraničních oblastí nemohu se zbavit pocitu okupované země. Tisíce zlikvidovaných obcí a přetrvávající stavební jizvy v pohraničních městech, stále nevyřešené sociální a etnické problémy jako poválečný následek chaotického dosídlování, vysoká nezaměstnanost v pohraničních regionech - i po sedmdesáti letech nepřehlédnutelné. Příčinu odlišné struktury problematických regionů by měl Hiršer, rodák z Chomutova, znát.

Výstavnost lázeňských měst, kde se slaví mezinárodní filmové festivaly, je jako samozřejmost vydávána za součást (etnicky) české kultury. Architektura pohraničních měst i vesnic je ovšem zřetelně odlišná od měst v českém vnitrozemí. Česká veřejnost se nad tím nepozastavuje, podle vyjádření Marka Hilšera ho tato tematika osobně, jakož i celou mladou generaci, nezajímá. Občanský život bez znalosti kořenů vlastního státu je známkou povrchnosti a nekulturnosti. Minulost nás stále dohání. Rány nejsou zacelené.

Představuji si na úřad prezidenta osobnost, vybavenou komplexním věděním sub specie aeternitatis a morální hloubkou, vlastnostmi nutnými pro representaci ve vysokém úřadě. Vysokou laťku nastavil TG Masaryk, i přesto že mu idea československého státu úplně nevyšla, právě pro ztroskotání na všudypřítomném nacionalismu, kterým byla prosáknutá i celá předválečná Střední Evropa.

Němci se svojí neblahou minulostí ve školách zabývají. Také jim to trvalo nejméně dvě generace, než se k tomu dopracovali. Tady je to kandidátovi na prezidentský stolec úplně jedno. Nevadí mu odříznutí od minulosti a vytěsňování témat, která údajně nejsou aktuální.

Dnes se mlha zapomnění se zatahuje nad oběma režimy - nacistickým i komunistickým. Dnešní ideologií se stal konzum a tak zvaná pohoda, hedonistický přístup k životu, carpe diem noctemque. Život na povrchu. Očekával bych, že si nejen mladý prezidentský kandidát vezme poučení o práci s pamětí třeba ve spisech prvního československého prezidenta. Je to dobrá průprava do prezidentského úřadu.

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1