TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
srpen-1968-ve-slavonicich
Vivian Maier. Winnetka, IL (Interior with Telephone), April 1968. Výřez. wikiart.org

Protestovat je žádoucí!

Příběh jednoho socialistického očistce.

Je 21. srpen 2018, den výročí sovětské okupace Československa. Přijeli jsme se účastnit a zdokumentovat výstavu s názvem „Vměšovat se je žádoucí!“, kterou organizovala Nadace Heinricha Bölla u příležitosti stého výročí narození tohoto nositele Nobelovy ceny za literaturu.

Jsme v Sudetech, v jihočeských Slavonicích, kterým místní neřeknou jinak než Mexiko (jedná se o město těsně u hranic, po vysídlení Němců zde přišli Češi k velkým majetkům). Krom odsunu je město poznamenané i zpětným vysídlováním ideologicky nepohodlných osob v letech 1952–1954. Bylo nám naznačeno, že účast na výstavě možná nebude hojná, protože tu ve volbách od roku 1990 stále vítězí komunisté.

Účast však předčí naše očekávání. Je zde pestrá směs návštěvníků: zástupce divadla Sklep a další místní angažovaní lidé (jedna z návštěvnic chce vyšetřit nevyjasněnou vraždu slavonické ženy, která za komunismu překročila rakouskou hranici a byla zastřelena; další dáma se nám svěří, že během zásahu milicí v roce 1989, kterého se v Praze účastnila, musela odrážet nemístný sexuální útok na vyšetřovně atd.). Je tu i spoluorganizátor Tomáš Heczko, který je slavonickým kronikářem[1], dále místní, kteří si se zájmem prohlíží vitríny, a pak několik zvědavců, kteří přišli spíš na večerní promítání nového dokumentu s názvem „Můj neznámý vojín“. Dobové záběry na nevěřící okupační vojáky, kterým dochází, kde se to ocitli, patří k nejsilnějším místům tohoto snímku.

My se zaměřujeme na natáčení výpovědi jedné z účastnic a zároveň čestného hosta výstavy. Jde o paní Ludislavu Hájkovou, jejíž matka Květa Vykypělová, skautská vedoucí a učitelka, ve Slavonicích protestovala proti sovětské okupaci. V srpnu 1968 zde skautští vedoucí a jejich sympatizanti psali a vyvěšovali po zdech plakáty. Na pomník Rudoarmějce pověsili nápis v ruštině: „Stydím se“. Květa Vykypělová se všeho zúčastnila a vše dokumentovala. 

Na skauty měli komunisté vůbec spadeno. „Je pravda, že skautští vedoucí byli již v 50. letech zavřeni jako političtí vězni s tím, že u nich v klubovně se najednou objevily zbraně a zrovna v době, kdy tam přišla šťára tajné policie,“ vypovídá paní Hájková. Ve Slavonicích fungoval krátce po 2. sv. válce oddíl skautů, který vedl pan Stanislav Přibyl, ale dívčí oddíl skautek byl založen až roku 1968 právě paní Květou Vykypělovou.

Paní Vykypělová byla v době protestu učitelkou na místní škole a členkou KSČ. Byla okamžitě vyhozena ze strany i ze školy. Jeden skautský činitel jí nabídl práci v místním JZD v kanceláři, protože tam bylo volné místo. Vedení statku nedovolilo, aby pracovala v kanceláři, a tak nakonec skončila na drůbežárně. Zde byla zkoušená ze svých občanských postojů a bdělosti. Několikrát se na drůbežárně objevil mladý muž, pokaždé samozřejmě jiný, který se jí vyptával na státní hranice a kde by bylo nejvhodnější je překročit. Povinnost občana byla toto nahlásit, musela jít tedy do hájenky, kde byl jediný telefon v okolí a oznámit to na VB, sepsat protokol. Celé to byla pochopitelně provokace. V drůbežárně pracovala od podzimu roku 1970 až do poloviny 80. let, kdy odešla do důchodu.

Paní Vykypělová byla dne 29. 8. 1990 plně rehabilitována, ovšem odškodnění se nikdy nedočkala – zákon, který by odškodňoval československé občany, jež z politických důvodů museli opustit své profese (kněží, živnostníci, učitelé...) nebyl dodnes přijat. Sněmovna zamítla také odškodnění komunismem perzekvovaných vojáků (naposledy minulý rok), právě s odkazem na další skupiny obyvatel, kteří byli represemi postiženi.[2]

***

Další výpověď o výše uvedených skutečnostech a životě paní Hájkové naleznete ve videu níže. Na svou matku v něm vzpomíná její dcera Ludislava Hájková.

7 10 2018 obr1

Článek vznikl ve spolupráci s pražskou kanceláří Heinrich-Böll-Stiftung. Odkaz Květy Vykypělové, matky paní Ludislavy Hájkové, byl představen také na vernisáži „Vměšovat se je žádoucí!“, více informací zde.

7 10 2018 obr2

 

7 10 2018 obr3

Plakáty vyvěšené skauty během okupace. Zdroj: http://www.slavonice-zlabings.eu/index.html.

 

[1] http://www.slavonice-zlabings.eu/index.html

[2] V komunálních volbách 2018 získalo „Sdružení KSČM a nezávislých kandidátů“ stejný počet mandátů jako vítězné „Sdružení pro změnu 2010“.

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1