TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
statisicove-protesty-v-istanbulu-uz-nejde-jen-o-park
Fotografie z protestů proti vlivu islámu na politiku a společnost z roku 2007; Wikimedia Commons.

Statisícové protesty v Istanbulu: už nejde jen o park

Policejní brutalita v evropské části Istanbulu je dalším výrazným symptomem autoritářského stylu vládnutí konzervativní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) v Turecku. Za deset let své vlády ještě nečelila AKP větším protestům než v posledních dnech.


Masivní demonstrace, doprovázené nočními pochody a projevy solidarity s protestujícími, vypukly v reakci na brutální zásahy policie z pátečního rána. Ta se okolo páté pokusila rozehnat ty, kteří na začátku týdne obsadili park na istanbulském náměstí Taksim. Cílem akce ve stylu „Occupy Wall Street“ bylo zabránit zrušení parku a vykácení stromů ve prospěch obchodního centra projektovaného v novo-osmanském stylu. Původním impulzem ke shromáždění tedy byl zájem primárně environmentální. V prvních dnech aktivisté v parku postavili stany, hráli hudbu a grilovali za teplého slunečného počasí. Páteční policejní zásah přerušil tento klidný sit-in protest a vyvolal statisícové demonstrace odsuzující brutalitu ozbrojených složek. Vodní děla a slzný plyn byly použity v takové míře, že se hlavní nákupní třída a přilehlé ulice staly zcela neprůchodnými. Záběry střetů demonstrantů s policií se objevily ve všech světových médiích (například The Guardian).


V sobotu se 40 000 lidí pokusilo pešky přejít Bosporský most z asijské do evropské části, jelikož městská hromadná doprava nefungovala. Demonstrace se transformovaly do kontinuálního neustále trvajícího vyjádření odporu všemi prostředky na různých místech Istanbulu, koncentrované však do okolí Taksimu, ze kterého se podle BBC policie stáhla, načež odhadovaný počet demonstrantů na náměstí vzrostl na 200 000. O víkendu se k protestům připojila další města, mezi nimi například Ankara, Kocaeli, Edirne, Afyon, Eskişehir, Bodrum, Antalya, Aydın, Trabzon, Muğla, Mersin, Adana, Konya a Samsun.


Všichni se dnes shodují, že už nejde jen o park. Protestující vyzývají vládu a především premiéra R.T. Erdoğana k demisi. Rostoucí napětí ve společnosti bylo cítit po celý měsíc květen, a to především po zákazu oslav prvního května právě na náměstí Taksim. Tyto oslavy byly zakázány od roku 1978, po opětovném povolení před třemi lety se však odehrávaly bez větších incidentů (a za přísných bezpečnostních podmínek). Odborové svazy a studentské spolky artikulují každoročně požadavky na zlepšení životních podmínek pracujících s naléhavostí a odhodláním. Podle odhadů se loni účastnilo oslav prvního května na náměstí Taksim 250-500 000 lidí. V roce 2013 však istanbulská prefektura nepovolila prvomájové shromáždění. Důvodem k zákazu akce byly stavební práce, které blokují část náměstí, a mohly by představovat nebezpečí pro početnější dav. Pokusy o prolomení policejních bariér na prvního května byly odraženy vodními děly a slzným plynem. Od toho dne zároveň platil 365 denní zákaz demonstrací a pochodů na náměstí Taksim a přilehlé třídě Istiklal. Policejní přítomnost byla zečtyřnásobena a veškerý náznak shromáždění vyvolal odezvu v podobě slzného plynu. Zatímco skupiny 10-20 lidí pokoušející se navzdory zákazu o vzpomínkové akce, hromadné odeslání petičních archů Evropskému soudu pro lidská práva atd. byly systematicky rozháněny, několikatisícový dav fanoušků fotbalového klubu Galatasaray oslavil bez problémů na Taksimu vítězství v národní lize.        


Protestující se bouří nejen proti autoritářskému stylu vládnutí premiéra Erdoğana, ale také proti nejnovějším ukazatelům konzervativního směřování země. Hned dva příklady z minulého týdne ilustrují tuto tendenci. 24. května byl Parlamentem schválen zákon omezující prodej a inzerci alkoholu. Zákon konkrétně zakazuje prodej alkoholu v obchodech mezi 22.00 a 6:00 ranní (tento zákaz se netýká barů a restaurací). Alkohol se nebude moci prodávat v méně než sto metrové blízkosti mešit a škol. Výrobci a distributoři alkoholu nebudou moci nadále sponzorovat veřejné akce (festivaly, koncerty atd.). Alkohol se už nebude objevovat v televizi (stejně jako cigarety). Zákon vstoupí v platnost po podpisu prezidentem. Vzhledem k tomu, že je sám jedním ze zakládajících členů AKP, očekává se, že zákon podepíše v následujících dnech. Den na to, 25. května se v ankarském metru odehrál „líbací protest.“ Na 200 lidí se přišlo líbat v solidaritě s párem, který byl veřejně napomenut při líbání v metru a vyzván k chování v souladu s veřejnou morálkou.


Turecko, a zvlášť Istanbul, mají za sebou náročný květen. Vyhlídky prvních červnových dní se nezdají být o nic lepší. V současných protestech jde o mnohem více než o záchranu Gezi parku. Nahromaděné napětí ve společnosti odráží dlouhodobé rozhořčení a vztek rostoucího množství tureckých obyvatel z autoritářské a konzervativní politiky AKP (a námětů k její analýze dala AKP v posledních letech bezpočet).

 

2. 6. 2013

 

 

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1