TPL_ESW_EASYPEASY_MAIN_CONTENT
ptaci-jako-vestba-lidem
Joan Miro. Woman and Bird in the Night. 1945. Výřez. wikiart.org

Ptáci jako věštba lidem

Ne už z jejich letu, ale z pouhého života uhádnem svou budoucnost.

V 18. století bylo v mnoha evropských zemích povinností zabíjet vrabce a venkované museli dodávat přesný počet jejich hlav, aby dokázali, že příkaz dodrželi. Nenáviděni především na trzích, kde kálejí na zboží.

V 19. století posloužily miliony kožek kolibříků jako ozdoba dámských klobouků.

Poslední stěhovavý holub, jehož miliardová hejna doslova zakrývala americkou oblohu, zahynul r. 1914.

Na počátku 20. století vypsali Angličané cenu 1000 liber tomu, kdo přinese dva naprosto stejné exempláře jespáka bojovného. Dodnes nebyla vyplacena, ačkoli už bylo pobito tisíce samečků těchto ptáků.

Rajky měly nepřátele také v obyvatelích Nové Guinee, kteří je zabíjeli na výrobu svých svátečních oděvů určených ke svádění. Čili k stejnému účelu, pro jaký tito ptáci ozdobu vyvinuli.

Na  polovině Aleutských ostrovů Rusové vysadili lišky, aby je mohli lovit na kožešiny. Lišky požraly mořské ptáky a guánem nepohnojená půda se proměnila v tundru. 

Australští farmáři povolali proti emu celou armádu, kterou ptáci příslušným způsobem zesměšnili. Děla a kulomety jim nebyly k ničemu, protože než zaujali bojové pozice, byli už ptáci jinde. Vadilo jim, že emu pijí vodu ovcím.

Nad volžsko-donským průplavem stávala gigantická socha Stalina, jejíž hlava se stala místem odpočinku tažných ptáků. Aby ji neznečišťovali, byl do ní zaveden elektrický proud. Socha hodného strýčka Joea pak stála uprostřed moře ptačích těl.

Pojídači papuchalků dokázali ulovit až 900 ptáků denně. Na Westmanských ostrovech navlékali papuchalky na šňůru, sušili je a topili jimi. Na Faerských ostrovech byla jejich spotřeba 400 000 kusů ročně.

Supové v Indii vymírají, v roce 2004 klesl jejich počet o 96 %. Sup tenkozobý, sup bengálský a sup indický umírají na selhání ledvin po otravě diclofenacem – lékem, který se podává dobytku. Neškodná náhrada existuje, ale je dražší.

Když afričtí pytláci zabijí nosorožce, polijí mršinu jedem, aby supové, kteří se na ni slétnou, neupozornili na jejich přítomnost.

Snovač ohnivý se shlukuje do tisícihlavých hejn. V zemědělských krajích ho afričtí domorodci hubí vypalováním hnízd, kácením stromů, střelbou, postřiky i plamenomety.

Malta dostala od EU výjimku, aby mohla pokračovat ve vybíjení zpěvných ptáků – tradiční součást místní kuchyně.

Srpen 2017: Potápka skořicovohrdlá  byla prohlášena za vyhynulou, protože ji 25 let nikdo nespatřil.

Od roku 1950 zahynulo 70 % mořských ptáků: plastický odpad, nechtěný odchyt do rybářských sítí, úbytek ryb, celkové znečištění, troskotání tankerů…

Pokračovat by bylo možné ještě dlouho, hodně dlouho.

Ptáky dělíme na vyhynulé, vyhynulé v přírodě, kriticky ohrožené, ohrožené, zranitelné a málo dotčené. V roce 2016 existovalo na Zemi zhruba 10 400 druhů ptáků. Za posledních pět set let vyhynulo 131 druhů. Ohrožených je dalších 1211. Ptáci jsou od přírody důvěřiví. Teprve špatné zkušenosti s člověkem je naučili obezřetnosti. Mnozí ovšem učení nestihli. Přežít mohou jen ptáci, kteří lidem neujídají, nevzbuzují v nich ošklivost, nejsou podezřelí ze škodlivosti, neimponují jim svým vzhledem, nejsou obětí předsudků, nepřekáží při zemědělství a výstavbě, umí se vyhýbat autům, mrakodrapům a skleněným plochám, neznečišťují jejich majetky a neobtěžují je svým křikem. 

Každý živý tvor je výsledkem milionů let evoluce a jeho vyhubení je nenahraditelná tragédie. Zvířata nejsou nadána možností uniknout biologickému údělu. Člověk ano. Člověk je jediný tvor, který se může nad biologickou danost povznést, nebo klesnout pod úroveň zvířete. Kategorie obdivuhodných a úctyhodných nebo opovrženíhodných a zavrženíhodných se vztahuje pouze na lidi, v žádném případě na savce, ptáky, ryby, hmyz.... Žádné zvíře nevyhlašuje války, nepořádá pogromy, masakry, genocidy, netýrá, nepopravuje, nelibuje si v utrpení cizím, či dokonce vlastním. Kdokoli prohlásí, že jakýkoli zvířecí druh byl po zásluze vyhuben, se degraduje do kategorie lidí na odpis.

5 9 2018

Joan Miro. Woman and Bird in the Night. 1945. wikiart.org

TPL_ESW_EASYPEASY_ADDITIONAL_INFORMATION

Glosy

Přihlásit odběr novinek

Podporují nás:

  30 05 2018 KJ           Logo Nadace OF        bar.ces.poz logo-SFK 478607 1953 Praha logo      

Partneři:

PN logo sRGBlogo pozadi cervena Automediace2udalostiart-for-good-logo1Xantypacd12 8DeSYo4 HLIDACIPESlogoFINALv6 2016-10-02 Logo RR 2016 1

logo big   cze-logo    Peroutak logo1